Мени је овде ипак најлепше кажу Радовићи из Шилова на Косову и Метохији.
Живе у веома скромним условима. Спавају у недовршеној кући, а дан проводе у старој која се готово руши. Имају две дeвoјчице које иду у основну школу. Радовићи живи од једне плате и без имања које би могли да обрађују.
Дејан и Јелена Радовић са децом једна су од три породице које помажемо у оквиру акције Мало које много значи.
Немам ја услове да ово адаптирам, само једна плата, то стигне ето за дечје трошкове. Чувам по неку кокошку, да имам за децу то што могу у овом малом дворишту.
Живот као зоолошки врт без жице
Шилово је српско село у Косовском Поморављу. Смештено је уз сам град Гњилане, до скоро су се у њему налазиле неке од важних српских институција. Међутим, после укидања динара, затварања банака, поште, социјалне службе… Село је прилично опустело. Живим га понајвише чине гимназија, медицинска и основна школа, као и вртић.
Живимо као у зоолошком врту, само нисмо ограђени. Ниси ограђен, али ниси слободан. Знаш докле можеш да идеш и назад. Деца немају слободу никакву. Али опет, мени је овде ипак најлепше.
Породица Радовић
Радовићи ипак остају у Шилову
Дејанов отац купио је своме сину кућу осамдесетих година. У то време, објашњава нам домаћин, могао је за тај новац да се одсели за Београд. Ипак, његово је каже ово село где се родио, оженио и добио децу и сматра да ту треба да остане.
Стару кућу, где највише бораве, погодио је земљотрес пре 15 година. Иако су добили нову, не могу да се уселе у њу већ деценију. Најпре јер је кућа премала за породицу, нема адекватан намештај и распоред просторија. Збoг тога, са супругом и ћеркама у тој кући само спава, а преко дана морају под плафон који само што није пао.
Старо пропало, у ново се не може
Немам да ово средим старо, нити да проширим и средим то ново. Не може да стигне од једне плате. Фале столарија, изолација, да се прошири дневни боравак, овако нема места ни да унесемо намештај. Деца немају собу, ми смо у дневној… Нисмо никако.
Деца
Радовићи нису једини који су после земљотреса остали без безбедног дома. У последње време јавља нам се све више породица са сличним проблемом. Овакав тип куће је премали за породицу, а распоред је такав да су потребна велика улагања да се прошири. Посебно је тешко младим паровима који у оваквим кућама живе са децом и родитељима.
Помозите да Радовићи добију сигуран дом
Стамбено питање и даље је једно од већих проблема породица у Косовском Поморављу. Тренутно се програмима помажу социјално угрожене породице, али многи који су и ван те категорије не могу сами да реши проблем. Тако се, из још једног разлога селе породице са децом из краја на Косову и Метохији где је опстало највише Срба.
Подржите акцију Мало које много значи овде.
Оставите коментар