Деца из Могиле код Косовске Витине дочекала су нас у школи „Марко Рајковић“ током радионице посвећене Божићу и божићним жељама. Учитељица Марина Весић потрудила се да на радионици окупи ђаке из целе школе што је за њих била велика радост. Врло брзо на белим папирима зашаренили су се бадњаци, чеснице, кестење, украшени топлим божићним ватрицама и дечјим осмесима. Лука Пржић, један од троје првака из Могиле објашњава нам свој цртеж.
Овде ја грлим тату и радујем се. Мама пече питу и колаче.
Како децa из Могиле славе Божић?
Божић у селима на Косову и Метохији слави се као некада – скромно, код куће и са много радости и обичаја. На свим божићним цртежима деца су цртала цркву, родитеље и бадњак. Празнична трпеза састоји се од старих домаћих јела, пита, колача и воћа. Обавезни су свећа и жито и игра. Лазар нам прича шта он и брат раде за Бадње вече.
Ово сам ја, ово је мој брат и тата. Ово је велика ватра у цркви, ту палимо бадњак. За Божић сви дођу у црвку, цело село. Кад дођемо кући унесемо бадњак и певамо пију-пију. Мама спрема вечеру, па седнемо на под и ставимо сламу.
Како преживљавају мале сеоске школе на Косову и Метохији?
ОШ „Марко Рајковић“ у Могили има 11 ученика. Неки разреди броје и само по једно дете. Ипак, учитељи се труде да деци посвете много пажње. Обично их заједно изводе на часове физичког како би их било довољно за групне игре. Школа је веома скромно опремљена. Старо, ручно звонце са рупом од метка још из Другог светског рата јасно показује колико мале сеоске школе не могу да испрате савремену наставу. Учитељи објашњавају да се сваке године системски уводе новине које издвојена одељења просто не могу да испрате.
Нама је по плану стално нешто ново и савременије, али то просто није изводљиво. Ми смо тек ове године добили интернет у школи. Неке наставне јединице захтевају пројектор за све разреде, а ми немамо ниједан. Немамо ни беле, а камоли паметне табле. Чак немамо ни опрему за физичко. У читавој школи само једна лопта за фудбал и голови. Обручи за кошарку су поскидани… Све је на нама. Морамо да смислимо сами и организујемо наставу што боље можемо.
Живот Срба у Могили надалеко чувеној по вредним људима и плодној земљи
Српских кућа у Могили данас је око 70. Могила је мешовито српско-албанско село и становништво је надалеко чувено по бављењу пољопривредном. Међутим, млађим генерацијама све је теже да остану и обрађују своја имања због лошег откупа и слабог тржишта. Посао за високообразоване је још већи проблем, те је ово место и цео витински крај последњих година напустило много младих. Због тога је и некада мултиетничка школа са више одељења данас само српска и са мало ђака. Ипак, домаћини из Могиле тешко остављају своје њиве, много њих их и данас обрађује и не продаје. Њихова упорност, поштење и вера су нада да ће се Срби ипак одржати у овом крају.
Црква Светог Теодора симбол Могиле
Црква Светог Теодора налази се на брду Рош које се издиже усред села и гледа на читав витински крај. Саграђена је 1899. на темељима старе цркве Св. Уроша из 14. века. Мештани верују да их стара црква чува, те се и они о њој веома брижно старају. Кажу да је сваки камен на цркви њихов дар и новијим генерација преносе лепу традицију даривања за цркву.
Сваке године из села се за сеоску славу бира кум и тутор. Тутор је задужен да за празник обиђе све куће у селу и прикупи добровољни прилог за цркву. Ко колико може приложи, а од тога се сваке године понешто уради на цркви.
Због слоге мештана и велике бриге према светињи, црква је иако стара у веома добром стању. Придодат јој је нови звоник и саграђен горионик, црквена сала, летњиковац.
Како да улепшам Божић деци из Могиле?
Наше дивно дружење са ђацима из Могиле завршили смо уз обећање да се поново видимо за Божић. Уз много загрљаја и осмеха испратили су нас повикујући: Видимо се за Божић!
Ако желите да заједно са нама испунимо обећање најмлађима из Могиле подржите нашу божићну акцију за куповину пакетића. Једна донација од 1000 динара – један пакетић!
Подели радост са децом из Могиле на Косову и Метохији
Више о акцији и начину уплате посетите следеће линкове:
Божићни пакетићи за децу Косова и Метохије